
Dane techniczne:
- Autor: Mary Hooper
- Tytuł: Siostra
- Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
- Liczba stron: 288
- Premiera: 21.03.2012
- Gatunek: Powieść historyczna
Jest rok 1861. Pozbawiona skrupułów, bezwzględna rodzina Unwinów, która zbudowała imperium na śmierci i żałobie, nie cofnie się przed niczym, aby pozbawić spadku dwie sieroty – Grace oraz bezbronną Lily, dziewczynę o umyśle dziecka. Po utracie najbliższych siostry desperacko walczą o przetrwanie, a kiedy Grace zmuszona jest zatrudnić się u Unwinów jako zawodowa żałobnica, oplata je sieć intryg, o których nie mają pojęcia...
Myśląc o XIX-wiecznym Londynie widzę miasto pełne wielkich dymiących fabryk, śmierdzących ulic na którym trzeba pilnować kieszeni, widzę całą masę brudnych i obdartych ludzi. Z drugiej strony pięknie ubrane damy i dżentelmeni jadący w różnorakich powozach, rezydencje przypominające czasami zamki z bajek.
Kiedy uczymy się historii w szkołach raczej nie myślimy o zwyczajnych ludziach. Mówimy o doniosłych chwilach, osobach które dokonały przełomowych odkryć, albo wygrały wielkie bitwy. Autorka pozwoliła nam spojrzeć na życie właśnie tych prostych i biednych ludzi. Wraz z Grace i jej siostrą przemierzamy ulice Londynu. Borykamy się z głodem. "Czy dziś kupić kartofla na obiad, czy raczej zaopatrzyć się w koc na zimę? Co zrobić gdy ludzie nie chcą kupić rukwii na którą wydałam ostatnie pieniądze?" Są to decyzje ciężkie i niekiedy decydujące o życiu i śmierci człowieka.
Książka napisana jest bardzo plastycznym językiem. W trakcie czytania wydawało mi się jakbym była obecna tuż obok bohaterki. Widziałam ulice jakimi podążała, pokój w którym spała, te wielkie pogrzeby i pracę w zakładzie Unwinów. Bardzo się z nią zżyłam. Była to szalenie dzielna ale i szlachetna dziewczyna. Jej siostra Lili nie poradziła by sobie sama na świecie, a Grace kochała ją nad życie.
Narracja trzecioosobowa powoduje że nie widzimy Londynu przez pryzmat Grace czy też innego bohatera, ale sami wyrabiamy sobie o nim zdanie. Przemyślenia Grace, gdyby to ona opisywała swoje życie przeszkadzały by w obiektywnym spojrzeniu na świat.
Na końcu książki znajduje się posłowie, w którym autorka rozwija zagadnienia historyczne, takie jak kwestia pogrzebów w tamtym okresie, życie najbiedniejszych itp. Pani Hooper sięgała do literatury naukowej aby poznać życie XIX-wiecznego Londynu i widać że bardzo dobrze się przygotowała.
Pochłonęłam tą książkę prawie za jednym podejściem. Byłam oczarowana tamtym światem. Tym zderzeniem światów. I życiem najbiedniejszej części Londynu, gdzie ludzie nie mogli liczyć na pomoc ze strony władz. Polecam ją całym sercem.
Trochę żałuję że historia Grace i jej siostry skończyła się w takim momencie, z chęcią zapoznałabym się z dalszym życiem dziewczyny. Rozumiem jednak że historia sióstr Parkes była pretekstem do przedstawienia Londynu i ludzi tam żyjących.
Mam nadzieję że Nasza Księgarnia nie poprzestanie na jednym tytule autorki. Poszukałam trochę informacji o Mary Hooper - jak dotąd wydała ona w Anglii ponad 10 książek w tym 6 powieści historycznych, których akcja dzieje się w XVII i XIX wieku. Liczę że polscy wydawcy nie poprzestaną ja jednej pozycji.